• Sel

Başarılı olmanın 10 kuralı

En son güncellendiği tarih: 24 Haz 2020

“Başarı” bize ne kadar yakın ve bir o kadar da uzak bir kelime değil mi? Herkesin başarı kavramı birbirinden o kadar farklıdır ki, bazılarına göre çok paranın olması, kendi işinin sahibi olmak, lüks evlerde yaşamak veya sadece hayatta mutlu olmaktır.


Yaşamımızın hiçbir yerinde kendi hedeflerimiz olmadan kendi başarımızı elde edemeyiz. Bu noktada hayattan ne istediğimizi bilmek bizi kendi “başarımıza” ulaştıracaktır.
1. Elizden gelenin en iyisini yapmak


Büyük sonuçlara yol açmasa bile, yaptığınız her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığınızda başarı elde edilebilir. Elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız, çabalarınızdan gurur duymalısınız. Denemiş olmanız bile başarıya giden bu yolda deneyimlediğiniz bir tecrübe olacaktır.


2. Kendinize somut hedefler koyun


Hedef belirlerken gerçekçi ve somut olun. Bilgininiz ve yetenekleriniz çerçevesinde hareket etmek risk faktörünüzü düşürür. Nereye gittiğinizi biliyorsanız, sonuçta planlanan hedefe ulaşmasanız bile bu kendi başına bir başarıdır.


3.Başarıyı elde edeceğinize inanın


Eğer yapabileceğinize inanıyorsanız, başarılı olursunuz. Fikirlerinize ve kendinize olan inancınızı asla yitirmeyin, hiçbir şey yoktan var olmuyor. Bu nedenle planlarınızdaki hedeflere ulaşabileceğinizi kendinize söyleyebiliyorsanız, çok başarılısınız demektir.4.Başarı bazen hayır diyebilmektir


Başarı sadece dengeli bir yaşamla gelir. Dengenin bir kısmı hayır demeyi öğrenmektir. Hayır demek, bencil olduğunuz anlamına gelmez; sadece öncelikleriniz olduğu ve herhangi bir zamanda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bildiğiniz anlamına gelir.


5. Vermediğini alamazsın


Yalnızca başkalarının başarılı olmasına yardımcı olursanız başarılı olursunuz. Her zaman almak yerine vermeyi öğrenmek, hepimizin yaşamak istediği bir dünya yaratmanın bir parçasıdır. Başkalarına yardım ettiğinizde, başkalarının size yardım etmek istediği bir ortam da yaratacaksınız.


6. Başarı her gün yeni bir şey öğrenmektir.


Başarılı insanlar öğrenmenin asla durmadığını anlarlar. Her gün karşıt görüşlere sahip biriyle sohbet etmek, az tanıdığınız bir konu hakkında ilginç bir makale okumak veya yeni bir araştırma hakkında bir TED konuşması izlemek için zaman ayırın.7. Başarı pes etmemektir


Uzun uğraşlar sarf etmenden hayalini kurduğunuz başarıya ulaşmak zor yolu seçmek olacaktır. Bu yüzden bir hedefe ulaşmak yıllar alsa bile, başarı istiyorsanız ısrarcı olmak çok önemlidir. Başarılı insanlar asla yürekleri ile inandıkları şeylerden vazgeçmezler. Pek çok insanın katılmadığı görüşler olabilir, ancak araştırmanızı yaptıysanız ve bunun sizin için doğru inanç olduğunu biliyorsanız, kavga etmeden gitmesine izin vermemelisiniz.


8. Bir durumun sizi geri çekmesine izin vermeyin


Kaderiniz sizin ve yalnızca sizin tarafınızdan kontrol edilir. Eylemleriniz ve sonuçları için sorumluluk alın ve doğal olarak daha başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Kesinlikle her şeyi yapamamanız, bir şey yapamayacağınız anlamına gelmez. Bedeninizin ve zihninizin izin verdiği şeyi yapın ve daima kendinizi zorlayın. Gerçek başarı budur.


9.Başarı, hayatınızın bolluk ile dolu olduğunu bilmektir


Sevgi, sağlık, arkadaşlar, aile… hayat bollukla doludur. Bunun farkına varmak size tüm yaşam için minnettar hissetmek için önemli bir adımdır. Eğer bunu hissedebiliyorsanız, zaten başarı elde ediyorsunuz. Mutluluk insanların sahip olduğu en büyük hazinedir.


10.Başarı, ihtiyaç ve istek arasındaki farkı anlamaktır


Aylık yükümlülüklerinizi yerine getirebilir ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirseniz başarılı olursunuz. Ne zaman bir şeye kesinlikle ihtiyacınız olduğunu ve ne zaman yapabileceğinizi tanımlamak genellikle finansal istikrara yol açar ve başarılı olmanın harika bir yoludur.16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası