• Sel

Dünyamızı konu alan en iyi 5 belgesel

En son güncellendiği tarih: 27 Eyl 2020

İçinde yaşadığımız Dünyayı konu edinen bu belgeseller, yaşadığımız yeri daha iyi tanıyıp anlamamıza ve bilgi edinmemize yardımcı oluyorlar. Bunlarla birlikte ufkumuzu genişletip Dünyaya farklı bakış açılarıyla bakmamıza olanak sağlıyor. Merak ve heyecan uyandıracak olan bu belgeseller üzerinizde büyük etkiler yaratacaktır. Keyifli seyirler!


1- Our Planet (Gezegenimiz)


Netflix'te bulunan 1 sezon 8 bölümden oluşan bu mini dizi dünyanın dört bir ucundan doğayı gözler önüne seriyor. Ormanları, gizemli okyanusları ve canlıları mercek altına alan bu belgesel, Dünyamızda gerçekleşen deşikliklerden ötürü canlıların ne şekilde etkilendiğine de değiniyor.


Yönetmen: Sophie Lanfear

Yapım yılı: 2019

IMDB: 9.3


2- Frozen Planet (Donmuş Gezegen)


Frozen Planet, BBC tarafından çekilen 7 bölümlük bir doğa belgeselidir. Günümüzde karşı karşıya kaldığımız sorunlara değinen belgeselde ele alınan konular, iklim değişikliği, buzulların erimesi, bozulan yer şekilleri ve bunlardan kaynaklanan sorunlardır. 2012 yılında Amerika'da dört Emmy ödülü kazanan bu belgesel, aldığı beğenilerden dolayı 2021 yılında devam filmini çıkartmaya hazırlanıyor.


Yönetmen: Ray Dal

Yapım yılı: 26 Ekim 2011

IMDB: 9

3- Africa (Afrika)


BBC tarafından Afrika kıtasında çekilen bu belgesel sizleri büyüleyici bir yolculuğa çıkartıyor. Afrika'nın çeşitli bölgelerinde ki vahşi yaşamı, canlıları ve inanılmaz manzaraları olabilecek en iyi kalitede sunan belgesel 6 bölümden oluşuyor. Her bölüm de şahit olacağınız sürükleyici bir deneyim yaşatıyor.


Yönetmen: Richard Stanley

Yapım yılı: 6 Şubat 2013

IMDB: 9

4- Home (Yuva)


Gökyüzünden Dünya’nın Görünüşü adlı kitaptan uyarlanan belgesel Dünyamızın başlangıcından şu an ki olduğu yere gelmesiyle oluşan sorunları ve bu sorunlara karşı

gereken önlemleri almazsak nelerle karşılaşacağımızı konu ediniyor. Değişmekte olan çevreyi bizlere yakından gösteren bu belgesel ilk çıktığı andan itibaren bir çok ülkede büyük yankı uyandırdı.


Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand

Yapım yılı: 5 Haziran 2019

IMDB: 8.6

5- A Plastic Ocean (Plastik Okyanus)


Bir araştırmacının Hint Okyanusunda mavi balinaları yakından görmek istemesi ile başlayan belgeselde su altı dalışlarında göze önemli bir şey çarpıyor, kirlilik. Her yıl tonlarca üretilen, doğada yok olmayan plastikler yüzünden su altı canlılarının yaşam ananları olan Okyanuslar büyük tehlike altında. Milyonlarca canlının ölmesine neden olan bu kimyasallar herkes için büyük sorun oluşturuyor. Bu şekilde ilerlemeye devam edilirse ise insanlığın başına açılacak çok büyük dertlere vurgu yapılıyor.


Yönetmen: Craing Leeson

Yapım yılı: Eylül 2016

IMDB: 8
28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası