• Sel

Evren konulu izlemesi gereken 5 belgesel

1- Wonders Of The Universe (Evrenin Harikaları)


Sonsuz ve karmaşık evren, varoluşundan beri insanların en çok merak ettiği konulardan biri olmuştur. Anlaşılması zor görünen bu konu Fizikçi Cox'un yalın ve sade anlatımıyla her yaşa ve insana hitap edebiliyor. Bu şekilde bilgiyi anlayıp sindirmek çok daha kolay bir hale geliyor. BBC kanalında yayınlamış olan bu belgesel 1 sezon, 4 bölümden oluşuyor.Bölümlerde ele alınan konular arasında, zaman kavramı, yıldızların yaşam döngüleri,enerji yasaları ve yer çekimi gibi evrenin birbirinden farklı noktalarına değiniliyor. Cox, bu yasaların Dünya üzerindeki etkisini anlayabilirsek evreni anlamaya biraz daha yaklaşacağımızı söylüyor.

Görsel efektlerin oldukça iyi kullanıldığı bu belgeseli izlerken, evren'in nefes kesen doğal güzelliklerine ve bilimin büyüsüne kapılacaksınız.


Yapım yılı: 6 Mart 2011

Yönetmen: Chris Holt Stephen / Cooter Michael Lachmann

IMDB: 8.9

2- Journey To The Edge Of The Universe (Evrenin Ucuna Yolculuk)


İçinde yaşadığımız uçsuz bucaksız evreni keşfetmek için bir fırsat sunan bu belgeselde gezegenlere yakından bir yolculuk yapılıyor. Dünyamızın da içinde bulunduğu Güneş sisteminde ki Gezegenleri ve Galaksileri mercek altına alıyor. Hubble teleskopu ile çekilen görüntüler üzerine kurulan bu belgesel, evrende hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığını ve altında yatan gizemlerin çözülmek için beklediği, bilinmeyenin ötesinde ki sırrı ve tarihi araştırıyor. Bu yolculuk Dünyadan başlayıp, evrenin kendisine doğru uzanıyor. İnsanların kafasında soru işaretleri uyandıracak olan bu belgesel, bildiğimizin ötesinde neler olabileceğini görmek için kesinlikle izlenmeye değer.


Yapım yılı: 7 Aralık 2008

Yönetmen: Yavvar Abbas

IMDB: 8,5


3- Apollo 11


Tarihteki en büyük maceralardan biri olan Apollo 11,insanların Ay'da yürüdüğü ilk uzay uçuşudur. Başkan John F.Kennedy tarafından hedeflenmiş olan, zamanın en tehlikeli uzay görevi Apollo, 21 Temmuz 1969'da Ay'a ulaştı. Olay örgüsü, uçuş öncesi hazırlıklar ile başlayıp, üç astronotun Ay'a güvenli bir şekilde çıkartılıp indirilmesi ile devam ediyor. Belgeselin yönetmenliğini ve çekimi üstlenen Todd Douglas Miller, filmde eski haber klipleri, daha önce görülmemiş arşiv görüntüleri ve duyulmamış ses kayıtları gibi bir çok unsuru yeni görüntüler ile başarılı bir şekilde senkronize edip bir araya getirmiştir.İlk Ay misyonu olan bu eşsiz belgesel döneme damgasını vurmuştur.


Yapıl yılı: 7 Temmuz 2019

Yönetmen: Todd Douglas Miller

IMDB: 8,2


4- The Farthest: Voyager In Space (2017) (En Uzak: Uzayda Voyager)


İnsanlık tarihinin en önemli başarılarından biri olarak anılan Voyager uzay araçları,içinde bulunduğumuz evrenin perde arkasını detaylarla açıklamıştır. NASA’nın 1977 yılında başlayan epik Voyager uzay araçlarının baştaki amacı Güneş sistemini dolaşmak ve gizemli dört Gezegeni (Uranüs, Jüpiter,Neptün,Satürn) yakından keşfetmekti. 2012 yılında ise Güneş sisteminin etrafında dolaşan Voyger 1 sistemden ayrılarak yıldızlararası uzaya ulaştı, bu sayede sonsuzluğun kapısı aralanmış oldu. Günümüzde ise hala uzayda süzülen bu araçlar sayesinde astronomi biliminde devrim yaratan bilgiler toplanıyor. İrlanda yapımı bu belgesel toplamda 6 ödül ve 3 adaylık aldı. İnsanların uzaya olan ilgisini arttıracak ve ilham yaratacak nitelikli bir belgeseldir.


Yapım yılı: 11 Ağustos 2017

Yönetmen: Emer Reynolds

IMDB: 8,1


5- The Voyage Of Curıosıty (Merak Yolculuğu)


2011 Kasım ayında NASA Marsa merak rover'ı gönderdi. Amaç, Gale Kraterini araştırmak ve toprak, kaya gibi parçaların incelenerek gezegende hayatın mümkün olup olamayacağını keşfetmekti. NASA'nın büyük girişimlerinden biri olan bu projede Marsa yakından bakma fırsatı yakalıyoruz. Her dakikasında merak uyandıran bu belgesel ufkunuzu geliştirecek.


Yapım yılı: 2017

Yönetmen: Dave Brody

IMDB: 8.1


Keyifli seyirler!

47 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası