• Sel

Finans ve Politikayla alakalı izlemeniz gereken en iyi 5 belgesel

En son güncellendiği tarih: 24 Haz 2020

5- Capitalism: A love story (Kapitalizm: Bir aşk hikayesi)


Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi, kurumsal egemenliğin Amerikalıların günlük yaşamları üzerindeki etkisini, mevcut ekonomik düzeni ve kapitalizmi tüm yönleriyle inceliyor. Kapitalist sistemin başarılarına ve başarısızlıklarına bakarak; özgür işletmeyi ödüllendirdiğini iddia eden ama aslında açgözlülüğü ödüllendiren bir sistem olduğu kanısını bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Amerikan rüyası olarak bilinen bu perdeyi aralayarak, her gün işlerini ve evlerini kaybeden binlerce insana yakından bakmamıza olanak sağlıyor. Mutlaka izlenmesi gereken bu belgesel, akıllarda önemli soru işaretleri bırakacaktır.


Yönetmen: Micheal Moore

Yapım yılı: 11 Aralık 2009

Süre: 2 saat 6 dk

Imdb: 7.44- Money and Life (Para ve hayat)


Paranın rolünün zaman içinde nasıl değiştiğini, bugün hayatımızı ve dünyamızı nasıl şekillendirdiğini ve para ile ilişkilerimizi yeniden tanımlayan yeni ekonomik modeller yaratmak için ortaya çıkan hareketi inceleyen bir belgeseldir. Temelinde ele alınan konu, tüketici, borçlu ve alacaklı olmanın ötesine nasıl geçebiliriz ve 21. Yüzyılın ihtiyaçlarını karşılayan daha adil, sürdürülebilir bir ekonomi nasıl yaratabilirizdir.


Yönetmen: Kaite Teague

Yapım yılı: 10 Nisan 2013

Süre: 1 saat 26 dk

Imdb: 7.73-İnequality for all


Ekonominin %1 lik diliminde olmadığımız müddetçe süregelen eşitsizlik kavramının tam da içinde olduğumuzu konu alan belgesel, eşitsizlik kavramını bütün boyutlarıyla mercek altına alıyor.Bugün karşılaştığımız sorunları, genişleyen eşitsizlik aralığını,neden olduğunu ve tersine çevirmek için neler yapabileceğimizi anlamamızı sağlayan açıklamaları öne koyuyor.


Yönetmen: Jacob Kornbluth

Yapım yılı: 27 Eylül 2013

Süre: 1 saat 50 dk

Imdb: 8

2- The Fog Of War (100 Yılın itirafları)


20'nci yüzyılın en önemli siyasi figürlerinden biri olan Robert S. McNamara'nın ağzından anlatılmış olan ve 2003 yılının “en iyi belgesel film” dalın da Oscar ödülüne layik görülen bu belgesel ABD’nin izlediği dış politikanın nereden geldiğini anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı, Vietnam savaşı ve Küba krizini konu alan film savaşların sudan sebeplerle ve kararlarla ortaya çıkmasıyla, devletlerin savaşları bir gurur meselesine dönüştürüp geri adım atmamaları sonucu bir hiç uğruna ölen binlerce kişinin hikayesini konu alıyor. Verdiği tavsiyeler ve çıkarımlarıyla berber mutlaka izlenmesi gereken değerli bir belgeseldir.


Yönetmen: Errol Morris

Yapım yılı: 19 Mart 2004

Süre: 1 saat 47 dk

Imdb: 8.1

1-Inside Job (İç İşler)


2008 de gerçekleşen küresel finansal kriz ABD'yi derin bir ekonomik durgunluğa sürükledi.Bunun sonucunca milyonlarca iş ve ev kaybı yaşandı. Matt Damon, çöküşe yol açan unsurların ayrıntılı bir incelemesini yapan ve politik ortamı tanımlayan bir belgesel anlatıyor. 2010 da Akademi En İyi Belgesel Ödülü'nü kazanan film,çok çeşitli röportajlar ve hikayelerle ABD'dan Çin'e, İzlanda'ya ve diğer birçok ülkeye ulaşarak, küresel finansı detaylıca ele alıyor.


Yönetmen: Charles Fergusan

Yapım yılı: 8 Ekim 2010

Süre: 1 saat 48 dk

Imdb: 8.2
54 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası