• Sel

Hafızayı geliştirmenin 10 yolu

En son güncellendiği tarih: 29 Tem 2020

Günümüzde birden çok hatırlamamız ve öğrenmemiz gereken şey varken bunları unutmak can sıkıcı olabiliyor. Kimse işe veya okula doğru yola koyulmuşken evde unuttuğu önemli bir dosyayı hatırlamaktan memnun olmayacaktır. Bunlardan yola çıkarak hafıza belleğinizin daha iyi olmasını istersiniz. Bunu başarabilmek için yapabileceğiniz bir çok şey bulunuyor.


Bir tür hatırlatma sistemi kullanmak unutkanlığa yardımcı olabilir. Telefonunuza hatırlatıcılar gönderen bir takvim oluşturmak, tüm bu randevuları ve toplantıları izlemenize yardımcı olur. Günlük yapılacaklar listeleri oluşturmak, tamamlanması gereken önemli görevleri unutmamanızı sağlayabilir.


Peki uzun vadeli hafızanıza etki edecek, önemli bilgileri pekiştirmeniz'i sağlayarak hafızanızı geliştirmeye ne dersiniz? Biraz çaba gerektirecek ve hatta normal çalışma rutininizi değiştirmeyi içerecektir, ancak belleğinizden daha fazla yararlanmak için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır.


Bir sonraki büyük sınavınız dan önce, belleği geliştirmek için denenmiş ve test edilmiş bu tekniklerden bazılarına göz atmayı unutmayın. Araştırma ile kanıtlanmış bu 10 strateji hafızayı etkili bir şekilde geliştirebilir, hatırlamayı geliştirebilir ve bilgilerin tutulmasını artırabilir.


1- Odaklanın


Odaklanmak hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Dikkat, hafızanın ana bileşenlerinden biridir. Bilgilerin kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize taşınabilmesi için bu bilgilere aktif olarak katılmanız gerekir.Kendinize yalnız kalmak için bir süre yaratın ve kendi dikkat dağıtıcı unsurlarınızı keşfedip bunlardan uzaklaşarak çalışmayı deneyin. Tutmaya çalıştığınız bilgilere odaklanırsanız, daha sonra hatırlamanız daha olasıdır.2-Kavramları görselleştirin


Hafızayı geliştirmek için görselleştirmeyi kullanmak birçok kişi için büyük yarar sağlıyor.

Kitaplarınızdaki fotoğraflara, grafiklere ve diğer detaylara dikkat edin. Yardımcı olacak görsel ipuçlarınız yoksa, kendinizinkini oluşturmayı deneyin. Notlarınızın kenarlarına hatırlamanızı kolaylaştıracak grafikler veya şekiller çizin. Yazılı çalışırken ise önemli yerleri gruplandırmak için farklı renklerde vurgulayıcılar veya kalemler kullanın.Bazen sadece hatırlamanız gereken terimleri renkli kağıtlar haline getirip kısaltmak bile aklınızda daha kalıcı hale getirmenize yardımcı olabilir.


3- Meditasyon için zaman yaratın


Meditasyon uygulaması sağlığınızı birçok yönden olumlu etkiler. Rahatlatıcı ve yatıştırıcıdır, aynı zaman da stresi ve ağrıyı azalttığı, kan basıncını düşürdüğü ve hatta hafızayı geliştirdiği bulunmuştur. Meditasyon beyindeki gri maddeyi arttırır ve gri madde nöron hücre gövdeleri içerir. Yaşlandıkça, gri madde azalır ve bu da hafızayı olumsuz yönde etkiler.Meditasyon ve gevşeme tekniklerinin 20'li yaşlardan yaşlılara kadar her yaştan insanda kısa süreli belleği geliştirdiği gösterilmiştir.


4-Yeterli uyku alın


Uyku eksikliği oldukça uzun süredir zayıf hafıza ile ilişkilendirilmiştir. Uyku, beyin hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendiren ve kısa süreli anıların, uzun süreli anılara dönüştürüldüğü bir süreç olarak hafıza için önemli bir rol oynar. Araştırmalar uykudan mahrum kalırsanız hafızanızı olumsuz yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Yapılan bir araştırmada, gece vardiyasında çalışan hemşirelerin daha fazla matematiksel hata yaptığını ve bunların% 68'inin gündüz vardiyasında çalışan hemşirelere kıyasla hafıza testlerinde daha düşük puan aldığını bulmuştur. Uzmanları, sağlık için yetişkinlerin her gece yedi ila dokuz saat uyumalarını öneriyor.


5- Yeni bilgileri bildiğiniz şeylerle ilişkilendirin


İçeriğin bir hikayesi olmaması durumunda isimler ve sayılar kendi başlarına kolayca unutulabilir. Bilmediğiniz materyalleri incelerken, bu bilginin zaten bildiklerinizle nasıl ilişkili olduğunu düşünmek için zaman ayırın. Olayların sırasını tanımak ve ardından cevabı almak için bunları aklınızda yeniden oynatabilirsiniz.Yeni fikirler ve önceden var olan anılar arasında ilişki kurarak, son öğrenilen bilgileri hatırlama olasılığını önemli ölçüde artırabilirsiniz.


6- Beyinizi çalıştırın


Bulmacalar, kelime hatırlama oyunları, tetris ve hatta hafıza eğitimine adanmış mobil uygulamalar hafızayı güçlendirmenin mükemmel yoludur. Beyninize meydan okuyan oyunlar hafızanızı güçlendirmenize ve hatta yaşlılarda bunama riskinin azalmasına yardımcı olabilir.


7- Egzersiz yapın


Araştırmalar egzersiz yapmanın beyin için yararlı olduğunu ve çocuklardan yaşlılara kadar her yaştan insanın hafızasını geliştirmeye yardımcı olabileceğini tespit etti. Birçok çalışma, egzersizin nöronların büyümesini ve gelişmesini iyileştirerek beyin sağlığının iyileşmesine yol açabileceğini gösteriyor. Orta yaştaki düzenli egzersiz, daha sonra demans (bunama) gelişme riskinin azalmasıyla da ilişkilidir.


8-Organize olun


Araştırmacılar, bilginin ilgili kümelerde bellekte düzenlendiğini bulmuşlardır. Çalıştığınız materyalleri yapılandırarak ve düzenleyerek bundan faydalanabilirsiniz. Benzer kavramları ve terimleri birlikte gruplandırmayı deneyin veya ilgili kavramları gruplandırmanıza yardımcı olması için notlarınızın bir taslağını yapın. Aynı zamanda hatırlamak zorunda olmadığınız gereksiz bilgileri zihninizden def ederek asıl hafızanıza depo etmek istediklerinizin ayırımını yapın. Daha önemsiz gördüğünüz ifadeleri kendinize notlar şeklinde oluşturup hatırlamanıza gerek kalmadan kendinize zaman oluşturun.


9- Aralıklarla tekrar edin


Yeni öğrendiğiniz her şeyi hatırlama şansınız, malzemeyi tekrar ziyaret etmedikçe büyük ölçüde düşer. Yabancı dilde kelime bilgisi veya mesleğiniz için ihtiyaç duyduğunuz gerçekler gibi uzun vadede bir şey hatırlamak istiyorsanız, bu materyali öğrenmenin en etkili yolu aralıklı tekrarlamaktır. Pratik yapmak, bildiklerinizi uzun vadeli belleğe taşıyarak unutulmaz kılmanın yoludur.


10-Ortak anımsatıcıları deneyin


En yaygın anımsatıcılar kelimeleri veya kelime öbeklerini hızlı bir şekilde hatırlamanıza yardımcı olurlar. Bu tam olarak anımsayamadığınız veya ezberlemekte zorlandığınız yerde devreye giren ve size hatırlamanız için kısa yol oluşturan bir yöntemdir. Mesela, müzik güçlü bir anımsatıcıdır çünkü bilgi için bir yapı sağlar ve tekrarı teşvik eder. Akılda kalıcı bir şarkıyı hatırlamak, banka hesabı şifreniz gibi uzun bir kelime veya harf dizisini hatırlamaktan çok daha kolaydır. Şarkıyla beraber periyodik tabloyu kolayca öğrenmek gibi.43 görüntüleme2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası