• Sel

"Hayır" diyebilmek


“Hayır” diyebilmek çoğu insana zor gelen bir durumdur. Karşındaki insanı kırmamak veya mutsuz olmasından korkularak sıkça kullanılan bu sözcük, zararsız gözüksede insanı özgürlüğünden alı koyan bir kelimedir. Bunun nedeni ise kendi isteklerimizi bir kenara itip, başkalarının isteklerini kendi önümüze koymamızdan kaynaklanıyor. Böylelikle de farkında olmadan, zamanı istediğimiz gibi değil de onların istediği biçimde kullanmış oluyoruz. Böyle bir rutinde devam etmek, insanları baskı altında alıyor ve mutsuzluğa sürükleyerek verimsiz bir yaşam sürmesine neden oluyor. Bu noktada buna dur diyebilmek için uygulanabilecek bir kaç püf noktadan bahsedeceğim.


Kestirme sözcüklerden kaçının


İstemediğiniz veya kendinizi huzursuz hissettiğiniz hiçbir şeye “evet” yada “daha sonra” demeyin. Bunlar kesin olmayan ve sonrasında tekrarlanması olası olayları bir süreliğine ertelemekten başka bir şey değildir. Net olduğunuzu düşündüğünüz durumlarda hayır demekten çekinmeyin çünkü bu tamamiyle hakkınız olan ve sonrasında sizi daha özgür kılacak güçlü bir kelimedir.

Bahanelere yer vermeyin


Mazeret yaratmayın. Hayır demek için bir bahaneye ihtiyaç duyduğunuzu düşünmeyin. Zor bir haftanın ardından biri sizi dışarı çağırıyorsa ve gitmek istemiyorsanız, sadece bunu söyleyip reddetmeniz yapılacak en doğru şeydir. Yalan bir bahane uydurup gitmemek ise en fazla birkaç kez işe yaradıktan sonra yine kendinizi her şeye evet derken bulacağınız anlamına gelir.


Kafaya takmayın


Hayatta her zaman “evet” veya “hayır” diyemeyiz, bu yüzden de herkesi memnun etmek mümkün olmuyor. Her cevabın bir sonucu olacaktır fakat bunu kendi lehinize kullanmak sizin elinizde. Karşı tarafın oldukça karlı çıkacağı ama sizin de bir o kadar mutsuz olacağınız bir şeye evet demek yalnızca sizi üzecektir. Bu nedenle, karşı tarafın sizin hakkınızda düşüneceklerine kafa yormadan cevabınızı verin. Böylece bu durumda karlı çıkan siz olmuş olacaksınız.


Hayır demekten kaçmayın


Etrafımızdaki insanları sık sık evet derken görsek de, bu bizim de böyle yapmamızı gerektiren bir işaret değildir. Kendinizi kimse ile kıyaslamadan sadece kendi doğrularınıza göre hareket edin.


Deneyimleyin


Hayır demekten çekinmeyin. Eğer bunu hala kullanmaya başlamadıysanız hayatınıza en kısa sürede dahil edin, işte o zaman neden bazı durumlarda hayır denmesi gerektiğini anlamış olursunuz.


Kendinize güvenin


Verdiğiniz cevabın arkasında durun ve karşı taraf her ne kadar ısrar ederse etsin, gerekçeniz hayır demeyi gerektiriyorsa vazgeçmeyin. Eğer sürekli bu durumu yaşayıp hayır demekten vazgeçerseniz, karşınızdaki insan sizi daha az ciddiye alıp, daha fazla üzerinize gelmeye başlar. Böylece yine evet denmeye zorlanan bir kısır döngüye girmiş olursunuz.


Kibarlaştırın


Hayır demek için illa ki bu kelimeyi kullanmanıza gerek yoktur. Buna bazı alternatifler getirerek karşı tarafı da kırmayacak şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin;


Maalesef katılamayacağım

Korkarım ki uygun değilim

Bu gün gelmeyi düşünmüyorum

Tercih etmiyorum

Bana göre değil


gibi durumunuza uygun herhangi bir yaklaşımı tercih edebilirsiniz. Ama unutulmamalı ki bu alternatifler hayır demenin başka bir yolu, ertelemenin değil.


Sınırlarınızı belirleyin


Kişi, kendi isteklerini bir kenara itip karşı tarafı daha ön plana koyarak sınırlarını çiğnemiş oluyor ve bu da çoğu durumda zaman kaybı olmakla birlikle, ilişkileri de kötü etkileyip yanlış yönlendiriyor. Çünkü, hayır demek aynı zamanda karşınızdakinin sizi tanıması sağlıyor. Nelerden hoşlanıp hoşlanmadığınızı, vaktinizi nasıl kullanmayı tercih ettiğinizi bilerek hakkınızda bir fikri oluşuyor. Bu yüzden, temeli isteksizliğe dayanmayan bir ilişki için, kişinin kendi sınırlarını bilip ona göre davranması en sağlıklısıdır.


Empati yapın


"Hayır" demeye başladıktan sonra insanları daha iyi anlayıp empati yeteneğinizi güçlendirmiş olacaksınız. Karşı taraf size hayır dediğinde, onun da kendi nedenleri olduğunu ve aslında bunda kırılacak veya üzülecek bir durum olmadığını göreceksiniz.
29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası