• Sel

Kişisel gelişim


Potansiyelimizi doğru kullanarak, kendimiz için faydalı ve doğru nitelikte olduğuna inandığımız şeylerin peşinden gitmektir. Her zaman üzerinde gelişebileceğimiz konular vardır ve bunun için attığımız her adım bizi mutlaka şimdikinden daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.


Öğrenmenin ve Gelişimin sonu olmadığı gibi bu serüvenin de bir sonu yoktur. İyi olduğumuzu düşündüğümüzde bile daha iyisi olmak için her zaman fırsat vardır. Bu yazıda ise, kişisel gelişim sürecini desteklediğine inandığım 10 yoldan bahsedeceğim;


1- Kitap okumak


Kitap okumak beyninizi yeni bilgilerle donatarak, ufkunuzu genişletmeye yarar. Kitap seçimleri de bu nokta da büyük önem taşır. Doğruluğuna ve bilgisine inandığınız yazarları okuyarak daha nitelikli bilgiye ulaşmış olursunuz.

2- Dil öğrenmek


Yeni bir dil öğrenmenin beyin için inanılmaz faydaları vardır. Hafızayı geliştirir ve çoklu görevlerde daha başarılı olmanızı sağlar. Bunların yanı sıra, farklı insanlarla iletişim kurabilmeniz sayesinde kültürlerini yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Kitapları,filmleri ve müzikleri orijinal dilinde tatma imkanıyla ise ufkunuzu genişletecek bir çok unsura ulaşabileceksiniz.


3- Becerilerinizi geliştirin


Hali hazır da yapmakta olduğunuz bir hobiniz veya yeteneğiniz varsa bunların üstüne giderek en iyisi olmaya çabalayın. Yazı yazmakta yeteneğiniz var ise bunu geliştirmek için attığınız her adım size yeni bir şey öğreterek gelişiminiz de büyük rol oynayacaktır.

4-Yapılacaklar ve hayaller listesi oluşturun


Hedeflerinizi ve yapmak istediklerinizi barındıran bir defter oluşturun. Bu sizi daha planlı,verimli ve çalışkan olmaya sevk eder. Yazdığınız hedefleri başarmaya olan hevesiniz artar ve geri dönüp baktığınızda kendinizle gurur duymanızı sağlar. Böylelikle ne yapıp ne yapmayacağınıza karar kıldığınız için işlerinizi daha düzenli ve konsantre biçimde yürütürsünüz.

5- Erken kalın


Erken uyanmak verimlilik açısından çok önemlidir. Uykuda harcadığınız fazladan ölü zamanı erken kalkarak verimli hale dönüştürebilirsiniz. Erken uyanmayı bir hayat rutini haline getirdiğiniz zaman daha mutlu,üretken ve sağlıklı olduğunuzu göreceksiniz. Güne başlarken geri kalmış olmanın verdiği yük olmadan, daha taze başlayacak ve vaktinizi daha iyi geçirmenize imkan sunacaktır. Bunlarla beraber erken kalkmak, daha düzenli bir hayata geçmenizi kolaylaştırır.Düzen de başarıyı beraberinde getirir.6- Hobi edinin


Daha önce yapmamış olduğunuz ve deneyimlemek den zevk duyacağınız bir hobi bulun.Bu sizin bilgi alanınızı genişletecek ve yepyeni bir beceri kazandıracak. Onun için uğraşmak, üzerine düşünmek ve hayatınızda uygulamak, her bakımdan size yeni bir deneyim fırsatı sunacaktır.
7- Hatalarınızın farına varın

Bir insanın kendini geliştirebilmesi için önce nerelerde hataları olduğunu ve neleri yanlış uyguladığının farkına varması gerekir. Bunları anlayıp, kabul ettikten sonra en önemlisi hataların üzerine giderek onlardan ders çıkartmak ve nasıl daha iyi olunabileceğini keşfetmektir.
8- Konfor alanınızın dışına çıkın


Konfor bölgesi, insanların rahat oldukları, çevrelerinin kontrolünde olduğu ve düşük düzeyde kaygı yaşadıkları bir zihin durumdur. Fakat bu durumun içinde kalmak gelişiminizi kısıtlar ve başarabileceğiniz her şeye ulaşmanızı engeller. Bu alandan çıkıp kendinizi yeni bir alana maruz bırakarak, farklı koşullarda hareket etmeyi öğrenirsiniz ve tam anlamıyla gelişmiş olursunuz.


9- Günlük tutun


Her gün değişiyoruz. Bu gün beğendiğimiz veya sevdiğimiz şeyleri zamanla unutuyor veya sevmekten vazgeçiyoruz. O zaman yaşananlar o günde kalıyor ve bir daha asla geri dönemiyoruz. Bu noktada, günlük tutarak zamanı daha iyi kavrama yeteneğimizi arttırabiliriz. İleride okuduğumuz zaman,her gün gelişen kendimize uzaktan bakma şansı elde edip, hatalarımızı keşfederek, kişisel gelişimimiz için önemli bir fırsat elde ediyoruz.
10- Çevrenizden öğrenin


Herkesin birbirinden farklı ve çeşitli nitelikleri vardır. Bu farklılıklar sayesinde ailenizden, arkadaşlarınızdan ve çevrenizde ki diğer insanlardan öğrenebileceğiniz bir sürü şey oluşur.

Bunları keşfedip kendinize uygun biçimde uyarlayarak, hayatınızı kolaylaştırabilecek noktaları bulursunuz. Mesela, sabırlı bir insan ile arkadaş iseniz ve kendiniz de bu konuda eksikler görüyorsanız onun bu durumlarda ki yaklaşımını inceleyerek öğrendiklerinizi kendiniz de uygulayarak gelişim sürecinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.


50 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası