• Sel

Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi nedir?


Maslow'un 1943 yılında yayınladığı bir çalışma olan ihtiyaçlar hiyerarşisi, günümüzde de bir çok insan tarafından kabul edilmiş bir teoridir. Bu ihtiyaçlar, insanın temelinde öncelik tanıması gereken prensiplerden oluşuyor. Piramidin sıralanışına göre önem arz eden bu ihtiyaçlar, insanın temelinde gerçekleştirmesi hayati olan gereksinimleri barındırıyor. Aynı zamanda hiyerarşiye göre,piramidin bir basamağı tamamlamadan diğer ihtiyaç düzeyine geçilemez.

Bunun nedenleri arasında ise insanın aciliyet barındıran önceliklerini gerçekleştirmek durumunda olmasıdır. Fizyolojik ihtiyaçlarının içinde olan barınma, beslenme, uyuma gibi

birincil olan ihtiyaçlar karşılanmadan mental olarak diğer ihtiyacı gerçekleştirmek mümkün olmuyor. Fizyolojik ihtiyacı gerçekleştirdikten sonra gelen güvenlik ihtiyacı ise bireyin hayatta kalmasını sağlayan ihtiyaçlardır. İçinde güvenlik, iş, bireysel haklar, sağlık ve mülk güvenliği bulundurması ile bireye aşıladığı güven duygusuyla hayatta bir yer edinmesine yardımcı oluyor. Maslow'a göre, birey fizyolojik ve güvenlik ihtiyaçları karşılandığında, daha fazlasını yapmak için yeterli gücü ve motivasyonu karşılamış oluyor. Piramidin orta kısımlarında yer alan ait olma ve değer ihtiyaçları ise bireyin sosyal yaşantısı, insanlarla iletişim gücü, sevgi alıp vermesi ve aidiyet gibi duyguları barındırıyor. İnsanın kendini bir yere ait hissedip, sevgi gördüğü bir ortamın içinde olması büyük bir motivasyon kaynağı oluyor.


Tabi ki de gerçekleşen her bir ihtiyaçtan sonra ortaya yeni bir ihtiyaç doğuyor. Bu süreç içinde ihtiyaçlar gerçekleştikçe motivasyon bir süre sonra etkisini yitirmeye başlıyor.Bu noktada ise ihtiyaçların ve isteklerin sonu olmadığı, tamamiyle bireye özgü olarak şekillendiği ortaya bir kez daha çıkmış oluyor. Örneğin, kimi için değer ihtiyacı sevgi ihtiyacından daha önemli bir noktada konumlanabiliyor.


Maslow'un teorisine göre piramidin en yüksek basamağında yer alan kendini gerçekleştirme, insanın potansiyelini açığa çıkarması için gelebileceği en yüksek seviyedir. Bireyin olmak istediği yere ulaşması ve kişisel gelişimini tamamlaması olarak geçen bu süreç herkesin hayatına farklı bir şekilde yansıyabiliyor. Hayattan istedikleriniz ve başardıklarınız doğrultusunda şekillendirdiğiniz bu basamak, kişiliğiniz ve hayattan beklentilerinize göre herkes için bambaşka bir durumu simgeleyebiliyor.50 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası