• Sel

Meditasyon türleri

Meditasyon bedeni ve zihni eğitmeye yönelik bir yaklaşımdır. Budist felsefesinde, meditasyon, zihnin dış koşullar veya güçlü iç duygular gibi kontrol edemediği şeylere bağlılıktan kurtulmasıdır. Özellikle bu günlerde, yoğun programlarımızın ve zorlu yaşamlarımızın ortasında stresi azaltmaya daha fazla ihtiyaç duyulduğunda, meditasyonun popülaritesi artmaktadır.


Stresi azaltmak ya da manevi aydınlanma bulmak, hareketsizlik veya hareket içinde akış bulmak istiyorsanız, sizin için bir meditasyon uygulaması vardır. Meditasyon yapmanın doğru veya yanlış bir yolu olmadığından, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve kişiliğinizi tamamlayan bir uygulamayı bulup uygulayabilirsiniz. Konfor alanınızdan çıkıp farklı türleri denemekten korkmayın. Uygun olanı bulana kadar genellikle biraz deneme yanılma gerektirir.


Meditasyon uygulamasının 5 yolu;

Konsantrasyon Meditasyonu


Konsantrasyon meditasyonu tek bir noktaya odaklanmayı içerir. Bu, nefesi takip etmeyi, tek bir kelimeyi veya mantrayı tekrar etmeyi, mum aleve bakmayı ve tekrarlayan bir ses dinlemeyi gerektirebilir. Zihne odaklanmak zor olduğundan, yeni başlayanlar sadece birkaç dakika meditasyon yapabilir ve sonrası için daha uzun süre çalışabilirler.Bu meditasyon biçiminde, zihninizi her gezdiğinizde seçilen dikkat nesnesine yeniden odaklanırsınız. Rastgele düşünceler peşinde koşmak yerine, onların gitmesine izin veriyorsunuz. Bu süreç sayesinde konsantre olma yeteneğiniz gelişiyor.


Farkındalık Meditasyonu


Farkındalık meditasyonu, akılda dolaşan düşünceleri gözlemlemeye teşvik eder. Niyet, düşüncelerle ilgilenmek ya da onları yargılamak değil, sadece ortaya çıkan her zihinsel noktanın farkında olmaktır. Bu meditasyon da düşüncelerinizin ve duygularınızın belirli kalıplarda nasıl hareket etme eğiliminde olduğunu görebilirsiniz. Zamanla, bir deneyimi iyi veya kötü, hoş veya hoş olmayan olarak hızlı bir şekilde yargılama eğiliminin daha fazla farkına varabilirsiniz.


Mantra Meditasyonu


Mantra meditasyonu, Hindu ve Budist gelenekleri de dahil olmak üzere birçok öğretide öne çıkıyor. Bu meditasyon da zihni temizlemek için tekrarlayan bir ses kullanır. Popüler "Om" gibi bir kelime veya herhangi bir ses olabilir. Mantra'yı bir süre deneyimledikten sonra, daha uyanık ve çevrenizle uyumlu olacaksınız. Bu sayede derin farkındalğınız artacak.


Mantara meditasyonunda ses kullanıldığı için bazı insanlar daha rahat uyguluyor çünkü herhangi bir kelimeye odaklanmak yerine nefeslerine odaklanmak daha kolay gelebiliyor.Bu aynı zamanda sessizliği sevmeyen ve tekrardan hoşlanmayan insanlar için iyi bir uygulamadır.


Hareket meditasyonu


Çoğu insan hareket meditasyonunu duyduklarında yoga düşünmekle birlikte, bu uygulama aynı zaman da ormanda yürüyüşü, bahçe işleri ve diğer yumuşak hareket biçimlerini içerebilir. Hareketin size rehberlik ettiği aktif bir meditasyon şeklidir. Sakin bir nefes veya hareket yoluyla vücuda ve zihne enerji veren uygulamalarını ifade eder. Bu meditasyon, beden olaylarını, yerçekimini ve enerjiyi somutlaşmış fenomenler olarak deneyimlememizi sağlar. Barış içinde hareket eden ve zihinlerinin dolaşmasına izin veren insanlar için iyidir.


Vücut tarama meditasyonu


Vücut taraması, bir farkındalık meditasyonu pratiğine başlamanın en etkili yollarından biridir. Amaç, bedeninizi ayarlamak, fiziksel benliğinize yeniden bağlanmak ve yargılamadan hissettiğiniz hisleri fark etmektir. Araştırmalar, stres azaltmanın vücut taraması meditasyonunun birincil faydalarından biri olduğunu ve bunun da azalmış yorgunluk ve uykusuzluk gibi fiziksel faydalara sahip olabileceğini göstermektedir.


Bu şekilde, bu vücut taraması, kendisini besleyebilecek fiziksel ve psikolojik gerilim döngüsünü kırmaya çalışır. Sonuç olarak, vücut tarama meditasyonu, çok gergin olduğunuzda rahat bir duruma dönmenize ve devam etmenize yardımcı olabilecek çok yararlı ve etkili bir meditasyondur.

75 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası