• Sel

Motivasyon nasıl kazanılır?


Her insanın hayatında değiştirmek veya daha iyi hale getirmek istediği en az bir şey vardır. Böyle kritik zamanlarda motivasyonu yakalamak ve sürdürmek zor olabiliyor. İnsan sosyal bir varlık olduğundan çevresel değişiklikler, duygusal durumlar veya yoğunluk nedenleriyle kendini kaybolmuş hissedip, amacından ve isteklerinden kolayca sapabiliyor. Burada en önemli nokta, öncelikleriniz ve yapmaya istekli olduğunuz amaca karşı güven hissetmenizdir. Böylece, motivasyon kaybı yaşamadan süreçleri etkin bir şekilde geçirebilirsiniz.Motivasyon kaynağınızı bilin


Her gün binlerce karar alıp binlercesinden vazgeçiyoruz. Bazense aklımıza yatan bir fikir ile yolumuza devam etmeye karar veriyoruz. Bu verdiğimiz kararın önemini iyi kavramak ise gerçekleştirmek ile aynı oranda önem taşır. Çünkü, sonunda elde etmeye gönüllü olduğunuz şeyin uğraş vermeye değip değmediğini anlamak motivasyon açısından en önemli etkendir. Mesela, spor yapmak isteyip kendinizde o motivasyonu asla yakalayamıyorsanız, bunun nedenini başka yerlerde aramak yerine kendinize bunu ne için istediğinizi hatırlatın. Böylelikle neden yapmak istediğinizin bilincine varacak ve motivasyonunuzu canlı tutacaksınız. Gün içinde ufak hatırlatıcılar yaratmak ise işinizi daha kolay hale getirecektir. Günlük kullanım alanınızın etrafına koyabileceğiniz ufak notlar veya fotoğraflar gibi.


Zamanı doğru kullanın

Birden çok görev üstlenmek zamanınızı ve enerjinizi düşürüp sizi yorgun bir duruma sokabilir. Bunu yapmak yerine tek bir noktaya yoğunlaşırsanız, varmak istediğiniz hedefe çok daha hızlı ulaşırsınız. Ve, bu zaman aralığında ki zora ki motivasyon çabası, yerini sizi gerçekten heyecanlandıran ve zevk duyduğunuz işe yerini bırakır. Bu süreç içinde kendinizi yıpratmadan ve yormadan hareket ettiğinizden dolayı, sonraki hedefinize daha özgüvenli ve motivasyonla başlama ihtimaliniz oldukça yüksek olur.


İleriyi görün


Motivasyonu kaybetmemenin bir önemli yolu ise hedefinizi revize etmekten geçer. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak yerine bölümlere ayırarak yaptığınızda, biten her kısım özgüveninizi arttıracak ve önünüzü görmenizi sağlayacak. Böylelikle, sahip olduğunuz bu düzen sizi yormadan daha motive ve dirençli hissettirecek.


Yavaştan alın

Herkes, bir şeye başlar başlamaz onun sonuçlarını en kısa zamanda görmeyi hayal ediyor. Ve, durum böyle olmayınca da motivasyon kaybına uğrayarak pes etmeyi seçiyor. Sıkça yaşanan bu durumu önlemek için bazı yerlerde küçük düşünmeniz gerekecek. Eğer piyano çalmak istediğinize karar verdiyseniz hemen Beethoven olmayı beklemeyin. Notaları öğrenerek başlayacağınız bu serüven sizin çalışmalarınız ve yeteneğiniz doğrultusunda gelişme gösterecektir. Yavaş ve sabır gerektiren çalışmalarda motivasyonunuzu önünüze gerçekçi bir hedef koyarak belirlerseniz, her geçtiğiniz aşamadan sonra hırsınızın ve hevesinizin arttığına şahit olacaksınız.


Yapabileceğinize inanın

Genellikle insanlar, olayların negatif kısımlarını düşünmeye meyillidir. Bu durum, kişilerin daha başlamadan bıkkın ve isteksiz olmasına yol açabiliyor. Yaygın ve aynı zamanda dikkate alınması gereken bu negatif düşünme problemi, kişilerde motivasyondan eser bırakmıyor. Ve tabi ki sadece negatif değil, sürekli pozitif düşünmek de aynı şekilde motivasyon kaybına neden olabiliyor. Bunun nedeni ise çoğu kişinin önüne çıkan beklenmedik bir zorlukta pes etme eğilimi göstermesinden kaynaklanıyor. Sunulan bu iki durumda da yapılabilecek en iyi şey, bardağın boş ve dolu kısmını eşit derecede görmeye çalışmaktan geçiyor. Çünkü böylelikle, iki açıdan da aşırıya kaçmadan içinizde dengeyi bulmuş olacaksınız. Son olarak, aklınıza koyduğunuz hedefe olan inancınızı kaybetmediğiniz sürece önünüze çıkan aksiliklerin sizi motivasyon kaybına uğratmayacağını, aksine aklınızdaki pozitif düşüncelerle beraber daha motive ve istekli biri yapacağını unutmayın.26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası