• Sel

Sabahları erken uyanmak için 10 yol!


Her akşam, yarın sabah erken kalkıcam diye bir hevesle yatılır fakat o sabah asla gelmez. Ve bu döngüden çıkmak her geçen gün daha da zorlaşır. Durumun böyle olmasının ise birden çok nedeni vardır. Bu nedenler arasında, kişinin neden sabah erken uyanmayı tercih ettiği, motivasyonu ve isteği en önemli kısmları oluşturmaktadır. Çünkü unutulmamalı ki her şeyin başı istemekten geçiyor. Eğer sizde sabahları erken uyanmak için bir adım atmak istiyorsanız, karşınızda isteğinizi yerine getirmenize yardımcı olacak 10 method;Alarmı yatağınızdan uzağa koyun


Çoğumuz uyurken telefonu yanı başına koyuyor ve sabah alarm çaldığında uykunun yaratmış olduğu sersemlikle hemen kapatıp uykumuza devam ediyoruz. Bu gibi durumlarda uyku sürekli bölündüğünden uyannmak çok daha zor bir hale geliyor.  Bunun yaşanmaması için ise alarmınızı sizden biraz uzağa, yürüyüş mesafenizin olduğu bir yere koymak önemlidir. Yataktan bir kere çıkıp alarmı kapattığınızda kendinize gelmek için bir vaktiniz olur.


Negatif düşünelere kapılmayın

Genellikle insanlar sabah erken saatlerde kalkmanın çok eziyetli ve keyifsiz olduğununu düşünür. Bu nedenle de kalkmak için sebep aramaktan çok, kalkmamak için bahane aramaya meyilli olurlar. Kendinize sabahları neden erken uyanmak istediğinizi hatırlatın ve aklınızdaki negatif düşünceleri silin. Bu şekilde çok daha verimli bir sabaha uyanacağınız kesin.


Zorunluluk olarak görmeyin


Kendinizi sabahları erken uyanmak için kötü bir şekilde şartlamayın. "Uyanmak zorundayım” düşüncesi insanlar üzerinde negatif baskılar yaratabilir. Bunun yerine "Uyanmalıyım çünkü uyanmak için nedenlerim var”, “Verimli bir gün geçirmek istiyorum”, “Zamanımı uykuda harcamak yerine sevdiğim şeylere vakit ayırabilirim” gibi kendinizi motive edecek nedenleri bulun ve odaklanın.


Yapılacaklar listesi hazırlayın 


Sabahları erken uyanmaya karar verdiğiniz andan itibaren bunu kendiniz için yaptığınızı ve hedefleriniz olduğunu unutmayın. Eğer sabahları hiç bir nedeniniz olmadan uyanıp boş bir şekilde zaman öldürürseniz, bu durum bir süre sonra can sıkıcı bir hale gelecek ve rutin olmaktan çıkıp, sizi eski uyku alışkanlığınıza geri döndürecektir. Güne başlarken hazırlamış olduğunuz listeden işlerinizi halletmek, sizi motive ederek zamanınızı daha değerli kullanmanızı sağlayacaktır.


İyi bir uyku alın

Sabahları erken uyanabilmenin bir altın kuralı ise, geceleri iyi bir uyku çekmekten geçiyor. Çünkü, tam alınmamış bir uyku sabahları halsizlik, isteksizlik ve motivasyon kaybına neden oluyor. İyi bir uyku almak için bazı methodlar;


Uykudan 2-3 saat önce düzenli egzersiz 

Her gün aynı saatte uyumaya çalışmak

Uyumadan hemen önce yemek yemekten kaçınmak

Gün içinde uykuyu 15 dakika ile sınırlandırmak

Fazla alkol ve kafein kullanımından kaçmak


Gibi aktiviteler, sabah verimliliğinizi ve uyku kalitenizi arttıracak. Bu şekilde güne başlarken daha zinde ve enerjik olacaksınız.


Yataktan çıkın


Uyandıktan sonra yatakta vakit geçirmemeye özen gösterin. Bunun sebebi ise, yataktan çıkmamak sizi her an uyku durumuna geri döndürebilir ve uyandığınız andan itibaren geçen zamanınızı boşa harcamanıza sebep olabilir. Yataktan kalktıktan sonra sizi kendinize getirecek aktiviteyi bulup her sabah düzenli olarak uygularsanız, uyanmanız ve devamında işlerinizi halletmeniz çok daha kolay olacaktır.


Sabahları odanıza ışık barındırın


Karanlık bir havada uyanmaya çalışmak normal zamanlardan biraz daha zor olabiliyor. Kişiler karanlık havayı gördükleri zaman hemen uykuya geri dönmek istieyebiliyorlar. Erken kalkmanızı kolaylaştırmak için gün ışığı, veya gün doğmadan uyanıyorsanız ise yapay oda ışıklarını kullanarak sabahları daha kolay uyanır ve kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.


Mutlu olduğunuz anlar yaratın


Uyandığınıza içeceğiniz sıcak bir kahve veya büyük bardak bir su sizi kendinize getirip güne başlanamıza yardımcı olabilir. Özellikle de uyandığınız andan itibaren bulunduğunuz çevre toplu ve düzenli olursa, üzerinizde yük olmadan yepyeni bir güne uyanmış ve kendinizi işlerinize daha odaklanmış bir şekilde bulabilirsiniz. Devamında ise vaktinizi size zevk verecek aktiviteleri yaparak geçirmeye çalışın. Bunlar arasında sabah egzersizi, kitap okumak, müzik dinlemek, hatta işlerinizin bir kısmını halletmek bile dahil olabilir. Böylelikle sabahları severek oluşturmuş olduğunuz kişisel alnınızı dört gözle bekleyeceksiniz.

Sabah rutini oluşturun


Herkesin sabah rutini farklı olsada temelinde uygulanan yüz yıkama ve diş fırçalama gibi bakımlar, güne başlarken uykuyu bir kenarda bıraktığınızın göstergesidir. Bazı insanlar kalktıktan sonra kendilerine gelmek için soğuk veya sıcak bir duş almayı tercih eder, kimileri ise sade bir kahve içerek kendini güne hazırlar. Aynı zamanda yataktan kalktıktan sonra pijamalarla oturmak da tam olarak uyanmaya engel oluşturuyor. Bu yüzden uyandıktan hemen sonra dışarı çıkılacakmış gibi günlük kıyafetlerin tercih edilmesi, uykuya dönme ihtimalini oldukça düşürüyor. Tamamen kişisel istekler doğrultusunda gerçekleşen bu aktivitelerin ana nedeni sizi uyku durumundan çıkartıp, sabah erkenden güne başlamanıza yardımcı olmaktır.


Beslenmenize dikkat edin

Son olarak, uyku düzeni sağlık üzerinde bir çok etkiye sahiptir. Akşam uykusunu tam almış ve sabahları erken kalkan bireylerin daha az sağlık sorunlarıyla karşılaştıkları biliniyor. Bunlarla beraber iyi bir akşam uykusunu korumak için, besinler uyku düzeninin bozulmasına sebebiyet verecek biçimde tüketilmemelidir. Örneğin, akşam tok karnına yatmak çok daha verimli ve kesintisiz bir uykuya yol açıyor. Bu sayede sabah uyandığınızda kendinizi uykunuzu almış ve daha enerjik hissedip, sorunsuz bir güne adım atmış oluyorsunuz.
20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör