• Sel

Sosyal fobi nedir?

En son güncellendiği tarih: 27 Ağu 2020

Bazen kendinizi sosyal bir ortama girdiğinizde gergin hissedebilirsiniz. Topluluk önünde sunum yapmak veya tanımadığınız insanlarla bir araya gelmek buna örnek olabilir. Fakat bunun ileri safha da ki halleri sosyal fobi olarak bilinen anksiyete sorununa dönüşebiliyor. Yaygın bir tür olan sosyal anksiyete bozukluğunda, başkaları tarafından incelenmekten veya yargılanmaktan duyulan korku, kaygı ve özgüven zedelenmesine neden oluyor. Anksiyete sahibi olanlar, tek başına dışarı çıkmak, iş görüşmesine gitmek veya tanımadığı biriyle konuşmak gibi tüm sosyal durumlardan endişe duyabiliyorlar. Bunlarla beraber, korku ve stres hayatınızı yönetebilecek bir duruma sebebiyet verirken günlük rutininizi de bozuyor.


Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişilerin çoğunda fiziksel semptomlar da görülüyor. Kişi zorluk çektiği sosyal bir ortama girdiğinde yüz kızarması,terleme, sesini doğru kullanama gibi sorunlarla karşılaşabiliyor.Kendilerini bu tip olayların içinde bulmamak için çoğu zaman ilgi odağı olmaktan ve kalabalığa karışmaktan kaçınıyorlar.


Ellerine olmayan sebeplerden ötürü bir anda yaşanmayan bir durumu, kötü bir deneyim yaşanacakmış gibi düşünüp kendilerini strese sokabiliyorlar ve bunların hepsi bir araya geldiğinde olay bilinç kaybına kadar gidebiliyor.


Sonuç olarak bu durum,okula gitmede, arkadaş edinmede veya günlük işlerde yetersiz hissederek, kendilerini toplumdan uzaklaştırma şeklinde seyreden bir soruna dönüşüyor. Sosyal anksiyete bozukluğuna sahip olan kişiler, bu ve bu gibi diğer durumlar için sürekli süren bir endişe hissi taşırlar. Kendilerini kötü bir duruma sokabileceklerini düşündükleri olaylardan uzak durmayı tercih ederler. Zorunda kaldıkları zamanlar da ise bu sorundan kaçmak için çoğunlukla alkol gibi maddelere başvurdukları görülmüştür.


Sosyal kaygı bozukluğuna ne sebep olur?


Tam olarak nedeni bilinmese de yapılan çalışmalar bu hastalığın genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanabildiğini söylüyor. Ailenizde sosyal anksiyete bozukluğu taşıyan bir birey var ise sizin de bunu taşıma riskiniz artıyor. Öğrenilmiş davranışlarla beraber ortaya çıkması muhtemel olan bu hastalıkta beyinde bulunan, amigdala adı verilen bir yapı, korku ve duygu kontrolünde önemli rol oynuyor. Yapılan çalışmalar da amigdala hasarı olan kişilerde anksiyetenin ortaya çıkma oranının çok yüksek olduğu bulmuştur.


Çevresel faktörlerde ise, çocuklukta yaşanmış travmalar, çevre baskısı ve zorbalık gibi olaylar anksiyeteye sebep olabiliyor. Bunlara bağlı olarak az gelişmiş sosyal beceriler insanlarda özgüven eksikliği yaratarak sosyallikten alıkoyabiliyor. Ayrıca yanlış yorumlanan insan davranışları ile anksiyetenin artabileceği öne sürülüyor. Size bakmayan birinin sürekli sizi incelediğini düşünmek buna örnek olabilir.Sosyal kaygı bozukluğu nasıl tedavi edilir?


Etkili bir tedavi izleyebilmek için kendinizde gösterdiğiniz semptomları doktorunuzla konuşun. Bu kendiniz için en uygun tedavi yöntemini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Doktorunuz sizi uygun bulduğu soruna göre bir psikiyatrist veya psikologa yönlendirebilir. Sosyal anksiyete bozukluğu kronik bir zihinsel sağlık durumu olduğundan bir sağlık uzmanı ile iletişim halinde olmak kendinizi daha güvende hissetmenize ve iletişim yeteneklerinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. İçinde bulunduğunuz duruma göre bazı hastalarda psikoterapinin yanında ilaç tedavisi de uygulanabiliyor.


Sosyal anksiyete bozukluğu belirtileri zaman zaman değişkenlik gösterebilir. Endişe hissettiğiniz durumlardan kaçarak kendinizi kısa vadeli anksiyete durumlarından soyutlayabilirsiniz fakat uzun vadede işe yaramayacak olan bu durum tedavi görmediğiniz takdirde çözüm bulamayacaktır.


40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası