• Sel

Topluluk önünde konuşma fobisi nedir?

En son güncellendiği tarih: 28 Ağu 2020


Glossofobi olarak geçen bu fobi, çağın en yaygın fobileri arasında yer alıyor. Bu fobi insanların topluluk önünde sürekli tekrarlayan bir panik hali olması şeklinde tanımlanıyor ve yapılan araştırmalarca insanların 4/3 ünde bu fobinin olduğuna rastlanmıştır.


Kişilerin herhangi bir topluluk önünde konuşmasını büyük ölçüde etkileyen bu fobi,iş,okul ve sosyal hayatı sabote eden bir faktöre dönüşebiliyor. Okul veya iş için yapılması gereken bir sunumu yapamamak, kalabalık bir topluluğun önünde kendini ifade edememek gibi sorunlarla karşılaşıyorlar.


Altında genetik veya çevresel faktörler bulunduran bu fobide kişi utanç duyma korkusu ile konuşurken kaygı bozukluğu yaşıyor. Aylar ve haftalar öncesinden planlanmış konuşmalarda bile zorluk yaratan bu fobinin belirtileri oldukça anlaşılır bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Onlardan bazıları ise şu şekilde sıralanmıştır;


Mide bulantısı

Terleme

Ses titremesi

Baş dönmesi

Kan basıncında yükselme

Ağızda kuruluk

Nefes darlığı

Yüz yanması

Vücut titremesi

Kaslarda kasılma
Bu tür belirtiler, yaşadığınız adrenalin sırasında vücudunuzda gerçekleşen tepkimelerdir. Gösterilen bu tepkimeler sırasında bir konuşma sürdürmek çok zor bir hal aldığından,kişi kendini bu durumdan soyutlamak için topluluk önünde konuşma ortamlarından uzak kalmayı tercih ediyor. Anksiyete türlerinden biri olan bu durumdan çeşitli yöntemlerle kurtulmak mümkün.


Glossfobi tedavi yöntemleri nelerdir?


Terapi


Yüzleşmekte olduğunuz kaygı durumu için terapi oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bu konuda uzmanlık almış kişilerle konuşmak, düşüncelerinizi değiştirerek size yeni bir perspektif kazandırmaya yardımcı olur. Böylelikle tabularınızı daha kolay yıkar ve topluluk önünde kendinizi rahat ifade edersiniz. Bazı hastalar da ise ilaca başvurularak tedavi süreci destekleniyor.


Kendinizi hazırlayın


Her şey beyinde başlayıp, beyinde bitiyor. Bu nedenle kendinizi ne kadar çok bu duruma alıştırıp bunun üzerine çalışma yaparsanız o kadar çabuk adapte olursunuz. Konuşma yapacağınız mekanı önceden görmeniz ve ortama alışmanız konuşma sırasında daha az strese sebep olacaktır. Aynı zaman da yapacağınız konuşma sırasında kendinizden emin olmak en önemli faktördür. Bir konuya ne kadar hakim olursanız o kadar az adrenalin hormonu salgılarsınız.


Kendinizi kaydedin


Eğer yapılan konuşmalar sırasında sizi rahatsız eden faktörlerden biri dışarıdan nasıl göründüğünüz ve sesinizin nasıl çıktığı yönünde ise bu yöntem çok işinize yarayacaktır. Bir kamera yardımı ile yapacağınız konuşmanın aynısını yapıp kaydedin. İzlediğinizde sizi rahatsız eden kısımları değiştirip aynı süreci tekrarlayın. İçinize sindiğinde konuşma için hazır olmuş olacaksınız.


Olumsuzlukları düşünmeyin


Glossfobinin altında yatan en büyük sorun olabilecek tüm olumsuzlukları düşünerek kişinin kendini rahatsız bir duruma sokmasıdır. Konuşmayı unutmak, yersiz bir laf etmek veya düşmek gibi negatif düşünceleri hayatınızdan çıkartmamak başarıya giderken zor yolu seçmek olacaktır.


Tedarikli olun


Konuşma sırasında sizi rahat ettireceğinizi düşündüğünüz şeyleri belirleyin.Bu bir bardak su veya mendil bile olabilir. Örneğin, bazı kişiler sunumlarını oturarak yapmayı tercih ederken, bazıları ise sürekli hareket haline olarak yapmayı daha rahat bulur. Bireye göre oldukça değişiklik gösteren bu ince detaylar arasından kendinize uygun olarak ne şekilde rahat edeceğinizi keşfedin. Böylece kaygı seviyenizin düşüp, konuşma potansiyelinizin arttığını göreceksiniz.


61 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

  • Facebook
  • Twitter
  • Facebook
  • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası