• Sel

Yaşanabilecek en iyi 10 ülke
Yurt dışına taşınarak kişisel ve sosyal hayatınızda köklü bir değişiklik yapmış olursunuz. Aynı

zamanda ekonomik durumunuzu da bir hayli değiştiren bu süreç, iyi bir araştırma ve gözlem gerektirir. Karar verme süreci ise tamamen kişisel ve öznel bir yolculuktur.Herkesin bir ülkeden bekleyebileceği standartlar farklı olduğu için bu kararı almadan önce dikkat edilmesi gereken bir çok unsur vardır.

 • Ekonomi

 • İklim türü ve çevre

 • Sosyal olanaklar

 • Mutluluk seviyesi

 • Eğitim şartları

 • Sağlık koşulları

 • İş imkanları

 • Dil

 • Özgürlük alanı

 • Kültür

Gibi sıralanan bu faktörler arasından size en uygun koşulları barındıranı göz önünde bulundurarak değerlendirme yaparsınız. Bu yazı da, bu faktörlerinin bir çoğunun bulunduğu ve yüksek yaşam kalitesine sahip olan 10 yaşanabilecek ülkeden bahsedeceğim;


1- Canada


Kuzey Amerika ülkesi olan Kanada, sınırsız fırsatlar nedeniyle yerleşmek için en iyi ülkelerden biri olarak seçildi. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Kanada, vergilerin azaltılması ile tüm vatandaşlarına ekonomik refah ve kariyer geliştirme imkanları yaratıyor. Aynı zamanda sunduğu yüksek derece bireysel özgürlük, eşitlik ve düşük işsizlik oranıyla, yaşam sürmek için ideal ülkelerden biri olarak anılıyor. Dil olarak ise İngilizce konuşulması göçmelere büyük rahatlık sağlıyor.


2-İsveç


İsveç, vatandaşlık ve doğal yaşam sıralamasında en iyi ülkeler arasında yer alıyor.Avrupa birliği, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü üyesi olan bu ülke de yaşam standartları oldukça yüksektir. İsveç'te yaşıyorsanız, iyi bir yaşam kalitesine, güçlü bir altyapıya, cinsiyet eşitliğine, en iyi sağlık hizmetine, eğitime ve insan haklarının eşit dağılımına sahip olabilirsiniz. Ayrıca,yeşil alanları ile büyüleyen İsveç de tüm çöpler geri dönüştürülüyor ve bu da onu yeşil alan konusunda en iyi ülke haline getiriyor. Genel olarak bir ulusun vatandaşına verebileceği her türlü hizmeti barındıran ve yüksek yaşam standartları sunan bir ülkedir.
3- Yeni Zelanda


Güney yarım kürede bulunan 4 milyon nüfusu aşkın bir ada ülkesidir. Yeni Zelanda tüm yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Doğa severler, sezondan bağımsız olarak ülkenin sunduğu sonsuz açık hava etkinliklerinden yararlanabilir ve el değmemiş doğası ile keşfedilecek bir sürü yer bulabileceklerdir. Suç oranlarının düşük olduğu ve dost canlısı bir yapıya sahip olan bu ülke,doğal yapısı, kaliteli eğitimi, sağlık hizmetleri ve yönetim biçimiyle, insanlara iyi bir yaşam standartı sunuyor.

4- Norveç


Norveç, Birleşmiş Milletler'in yıllık İnsani Gelişme Raporunda yaşamak için en iyi yer seçildi. Yaklaşık 200 ülke arasında en yüksek sırada yer aldı. Bunların nedenleri arasında kaliteli eğitim, sağlık hizmetleri, güçlü ekonomik yapısı ve çalışma ücretleri yer alıyor. Güçlü bir ekonominin sonucu olarak, insanların yaşam kaliteleri oldukça iyidir. Eğitim ve sağlık konusunda da bir hayli titiz olan Norveç,18 yaşına kadar ücretsiz eğitim ve ücretsiz sağlık hizmetleri sunuyor. Kuşkusuz, Norveç'te yaşamla ilgili büyük bir artı da İngilizce'nin ikinci dil olarak yaygın konuşulmasıdır. Bu sayede iş bulmak ve sosyal yaşantı konusunda oldukça rahat ilerleyebilirsiniz.5- Danimarka


Danimarka, şeffaflık sıralamasında üçüncü en iyi ülke olarak kabul edilmektedir ve bu pozisyonun temel nedenlerinden biri ülkenin istikrarlı ve şeffaf bir hükümet'e sahip olmasıdır. Aile ve çocuk yetiştirmek için en iyi ülkelerden biri seçilen Danimarka da bir çok imkandan ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.Aşamalı vergilendirme sistemi sayesinde, iş-yaşam dengesi, demokrasi ve genellikle ücretsiz eğitim, ücretsiz sağlık hizmetleri gibi imkanlar yaratıyor. Bu sistem de pek çok açıdan sorunsuz çalışan bir refah toplumuna yol açıyor. Danimarka'nın 2020 eğitim sıralamasında onuncu en iyi ülke seçilmesinin nedenleri arasında ücretsiz yüksek öğrenim vermesi yer alır.6-İsviçre


Avrupa'nın batısında yer alan İsviçre, eğitim sistemi ve sağlık konusunda tüm dünyada en iyiler arasında yer alıyor. Tüm çocuklar için devlet okulları ücretsizdir ve uluslararası okullar için de bir çok seçenek vardır. Ulusal sağlık sistemi konusunda ise bu denli iyi olmasının nedeni hem insanlarının kendilerine çok iyi bakmaları hem de orada ikamet eden herkesin sağlık sigortası yapma zorunluluğunun olmasıdır. Bu zorunluluğun olma nedeni ise, insanların herhangi bir hastalıkla mücadele ederken ekonomik açıdan rahat olması ve en iyi şekilde tedavi görebilecek olmasıdır. İsviçre, dünyanın her yerinden insanların yaşadığı bir ülkedir. Bu nedenle gurbetçilerin yeni kültürlerine uyum sağlamalarına yardımcı olacak konuksever bir toplumdur.


7- Avustralya


İnsani Gelişme Raporuna göre yaşamak için en iyi ikinci ülke olan Avustralya, eğitime ve okula gitmenin önemine yaptığı önemden dolayı Birleşmiş Milletler tarafından övgü alıyor. Eğitimiyle anılan bu ülke de iyi bir meslek veya yetenek sahibiyseniz, aldığınız maaşlar oldukça yüksek olabiliyor. Ayrıca Avustralya'da yaşamak birçok fırsatla karşılaşmak demektir; sürekli büyüyen bir ekonomiye sahip, genç, çok kültürlü ve açık bir ülkedir. Bir sürü göçmen bu nedenlerden dolayı yaşamak için Avustralyayı tercih ediyor. Avusturya halkı genellikle dost canlısı bir grup olduğundan göçmenler için entegrasyon süreci beklenilenden daha pürüzsüz olabiliyor.


8- Almanya


Almanya hakkında en çok dikkat çeken şey, ülkenin eğitime önem vermesidir. Avustralya gibi Almanya da vatandaşlarının eğitimine oldukça değer veriyor ve öğrencileri bu konuda teşvik ediyor. Almanya'daki devlet üniversiteleri hem yerel hem de uluslararası lisans öğrencileri için ücretsizdir ve neredeyse tüm Alman nüfusu yüksek öğrenim görmüştür. Kültür ve gezi seçenekleri için de oldukça popüler olan Almanya, Avrupa'nın tam ortasında yer alır. Konumu dolayısı ile seyahat etmek diğer yerlere göre çok daha ucuzdur ve yakındır. Almanya da yaşıyorsanız düşük düzeyde ayrımcılık, yüksek düzeyde inovasyon,, eğitimli insan, sermaye altyapısı, mükemmel iş fırsatları ve yaşam dengesi gibi olanaklardan faydalanıyorsunuz demektir. Bunlar da şüphesiz Almanyayı yaşamak için iyi bir yer yapıyor.
9- Hong Kong


Çin'in güney kıyısında bulunan Hong Kong, yüksek yaşam kalitesine sahip,büyük uluslararası bir finans merkezidir. Hong Kong çok düşük vergilere sahiptir, en yüksek gelir vergisi % 17'dir ve bu da onu iş insanları için cazip kılmaktadır. Ayrıca, bu listedeki diğer birçok ülke gibi, Hong Kong çok yoğun nüfuslu bir kentsel alan olmasına rağmen çok düşük suç oranlarına sahiptir. Yüz binlerce gurbetçiye ev sahipliği yapan Hong Kong da insanlar oldukça yardım sever ve arkadaş olmaktan mutluluk duyduğu için son derece de misafirperverler. Çocuk yetiştirmek için de uygun eğitim şartları sunan bu ülke de aileler genellikle tanıdık bir müfredat veya en azından uluslararası kabul görmüş bir eğitim sunan okul bulabilirler.10- Finlandiya


Finlandiya dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.Ülke üst üste ikinci yıl boyunca, Finlandiya Dünya Mutluluk Raporu listesinin başında yer aldı. Finlandiya sosyal destek, yaşam beklentisi, ifade özgürlüğü ve cömertlik kavramlarına bağlı bir ülkedir.Finlandiya bütün bu kategorilerde iyi puanları almaktadır. Ayrıca Finlandiya sağlık ve güvenlik konularında da dereceye girmiş bir ülkedir. Sağlık tesisleri dünyanın en ucuzları arasındadır. Bir kaza geçirirseniz veya hastalanırsanız, dünyada mevcut olan en iyi tedavileri alırsınız ve bu size hiç bir ücrete mal olmaz. İnanılmaz derecede güvenli bir ülkedir. Ülkenin daha kırsal bölgelerine ulaştığınızda, suç neredeyse yok denecek kadar azdır. 2017 Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre dünyanın en güvenli ülkesi seçildi. Finlandiya ile ilgili bir diğer artı şüphesiz eğitim sistemidir. Hükümet, öğretmenlerin en iyi maaş ve birinci sınıf eğitimi almasını sağlar. Bu da bilinçli öğretmenler sayesinde hiçbir çocuğun zorlanmadan kaliteli bir eğitim almasını sağlar.
64 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Abonelik Formu

 • Facebook
 • Twitter
 • Facebook
 • Twitter

©2020, Hikayeniyarat tarafından Wix.com ile kurulmuştur.

Gizlilik Politikası